HABERLER

Yol Yapım Dergisi Ropörtaj

Rayder Başkanı Emel Sakarya ‘‘2023’e kadar toplam 50 milyar Dolar’lık bir yatırım öngörülüyor’’

Demiryolu sektörü için araç, ürün, mühendislik ve hizmet üreten sanayiciler ile akademisyenlerin derneği olan Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği (RAYDER), ülkemizde raylı ulaştırma sistemlerinin gelişimine yardımcı olmak amacıyla pek çok faaliyet yürütüyor. 

Bütün dünyada olduğu gibi yeni dönemde Türkiye’de de demiryolları, raylı ulaşım sistemleri önceliklendirildi ve geliştirilmesi bir devlet politikası olarak kabul edildi. Teşvik yasalarının desteği ile altyapı ve sektörel yatırımlar artarak devam ediyor. Bu politikalar  doğrultusunda Türkiye’de, demiryolları ile yük ve yolcu taşımacılığı, hızlı tren ve belediyelerin metro/tramvay araç ihtiyaçlarını karşılayacak raylı sistemler için 2023 yılına kadar yaklaşık 50 Milyar USD yatırım yapılması planlanıyor. 

Raylı sistemlerde son zamanlarda görülen hareketlenme önemli gelişmeler olacağının ve sektörel ivmelenmenin yukarı doğru yöneldiğinin göstergesi. Artık kendi tramvayını, metrosunu üretmiş, milli trenini ve hatta hızlı trenini üretme çabasına girmiş bir Türkiye’den söz ediyoruz. Tüm bu çabalar yan sanayii de geliştiriyor ve milli ekonomiye katkı sağlıyor.

12 bin km lik Hızlı Tren Hattı Projesi, yolcu ve yük taşımacılığı için Ulusal Demiryolu Ağı Projesi, 350 bin ve üzeri nüfusa sahip şehirler için planlanan tramvay, LRV ve metro sistemleri, hat otomasyonu ve sinyalizasyon çalışmalarıyla pazar büyüyecek. Şehir içi raylı sistem işletmeciliği  ülkemizde henüz 11 ilimizde yapılmakta iken 17 ilimiz için daha raylı sistem yatırımları onaylandı, proje çalışmaları başladı ve hızla ilerliyor

TCDD tarafından son 11 yılda 7.7 milyar Dolar’lık bir yatırım yapıldı ve 2023’e kadar toplam 50 milyar Dolar’lık bir yatırım öngörülüyor. 2023’e kadar hedef; 3 bin 500 kilometre Yüksek Hızlı Tren (YHT), 8 bin 500 kilometre hızlı tren, bin kilometre standart hat yapımı ile toplamda 25 bin kilometreye ulaşılması öngörülüyor. Hedef; 2023 yılına kadar demiryolunun yolcu taşımacılığındaki payının % 10’un, yük taşımacılığındaki payının ise % 15’in üzerine çıkarılması. 

Emel SAKARYA

Tüm haber metinlerini incelemek için tıklayınız.