HABERLER

Metro İstanbul, Dünya Toplu Taşıma Sektörüne Ev Sahipliği Yapacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Metro İstanbul, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “Avrasya Bölgesi’nde Salgın Sonrası Mali, İş ve Operasyonel Süreklilik” temasıyla düzenlenen UITP Türkiye Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

Türkiye’nin en büyük kentsel raylı sistem işletmecisi Metro İstanbul’un Genel Müdürü Özgür Soy ile UITP Pazarlama, Üyelik ve Hizmetler Kıdemli Direktörü Kaan Yıldızgöz, bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilecek olan UITP Türkiye Konferansı için iş birliği anlaşması imzaladı. Metro İstanbul, 15 Haziran’da “Avrasya Bölgesi’nde Salgın Sonrası Finansal, İş ve Operasyonel Süreklilik” temasıyla konferansa ev sahipliği yapacak.

Farklı ülkelerden uzmanların deneyimlerini paylaşacağı konferans, toplu taşımanın bugününü ve geleceğini tartışmak ve uluslararası sektör liderleriyle buluşmak için eşsiz bir fırsat sunacak.

“Hedefimiz Avrupa’da ilk 3’e girmek!”

UITP Politika Kurulu’nda Türkiye’deki toplu ulaşım sektörünü temsil eden Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, son yıllarda hızla artan metro yatırımları ile Avrupa’nın en büyük raylı sistem ağlarından birini işlettiklerini, UITP ile birçok alanda iş birliği.

Özellikle İBB tarafından açıklanan Sürdürülebilir Ulaşım Ana Planı ve İklim Eylem Planı’nın UITP’ nin vizyonuna uygun olduğunu belirten Genel Müdür Soy, “İstanbul dünyanın en büyük toplu taşıma sistemlerine sahip şehirlerinden biridir. Tüm metropollerin sorunları ve gündemleri ortada çok benzer. Raylı sistem operatörleri arasında bilgi paylaşımının pandemi döneminde ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşadık. UITP, operatörler arası iletişimi sağlamak için dünyadaki en önemli platform. Bu nedenle UITP ile iş birliğimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Son iki yılda ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik darboğaza rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Genel Müdür Özgür Soy, “Ekim 2020’de M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nı devreye aldık ve Ocak 2021’de, T5 Cibali-Alibeyköy Otogarı Tramvay Hattı Daha sonra Mayıs 2021’de M9 Ataköy-Olimpiyat Metro Hattı’nın Masko ve Bahariye istasyonlarını İstanbulluların hizmetine sunduk.Bu süreçte F4 Rumeli Hisarüstü için yatırımlarımızı tamamladık. Aşiyan Füniküler Hattı ve M8 Bostancı-Dudullu Metro Hattını yakın zamanda devreye alacağız.Geniş ve heyecan verici bir ekip olarak çok kısa sürede Avrupa’nın ilk 3 demiryolu operatöründen biri olmak için gece gündüz çalışıyoruz,Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Genel Sekreter Yardımcımız Pelin Alpkökin tarafından yürütülüyor” dedi.

Metro İstanbul’un UITP’nin

Güçlü paydaşlarından ve uluslararası sektörün önemli oyuncularından biri olduğunu belirten UITP Pazarlama, Üyelik ve Hizmetler Kıdemli Direktörü Kaan Yıldızgöz, sektörün son dönemdeki sorunlarının ve bunlara yönelik çözümlerin altını çizdi. İstanbul’da yapılacak konferansta ele alınacak.

UITP Genel Sekreteri Mohamed Mezghani, pandemi sonrası toplu taşıma, toplu taşımada finansman kaynakları, sürdürülebilir ulaşım için inovasyon, yasal, kurumsal ve idari yapı konularına odaklanacak konferansta açılış konuşmasını yapacak. Konferansa, Türkiye’den temsilcilerin yanı sıra merkezi yönetim yetkilileri, yerel yönetimler, toplu taşıma işletmecileri, sanayi kuruluşları, farklı ülkelerden araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlarla birlikte katılacak.