HABERLER

Alstom Almanya Baden Eyaletine 130 Adet Lokomotif Verecek

Akıllı ve sürdürülebilir mobilitede dünya lideri Alstom, Almanya’daki Baden-Württemberg ağı için Landesanstalt Schienenfahrzeuge Baden-Württemberg’e (SFBW) 130 Coradia Stream Yüksek Kapasiteli (HC) elektrikli çift katlı tren tedarik etmek üzere bir sözleşme imzaladı. Alstom, trenlerin teslimatına ek olarak, trenlerin kesintisiz kullanılabilirliğini sağlamak için 30 yıllık bir süre boyunca tam hizmet bakımı sağlamak üzere sözleşme imzaladı. Ayrıca, sözleşme 100’e kadar ek tren sipariş etme seçeneğini saklı tutar. İlk 130 tren için yaklaşık 2,5 milyar euro değerinde ve 30 yılı aşkın bir süredir bakımları ile bu, Alstom’un Almanya’daki bugüne kadarki en büyük siparişi.

“Bu sözleşme şüphesiz Alstom ile Baden-Württemberg eyaleti arasındaki işbirliğinde bir dönüm noktasıdır. Alstom Bölge DACH Başkanı Müslüm Yakışan, “Coradia Stream Yüksek Kapasitemiz gibi son teknoloji trenler, Almanya’da artan sürdürülebilir ve geleceğe yönelik mobilite çözümlerine yönelik artan ihtiyacın nasıl karşılanacağı sorusuna en iyi cevaptır” dedi. “Yüksek kapasiteli konseptimizin SFBW’ye çekici gelmesinden ve Alstom’un Baden-Württemberg’de mobilitenin geleceği için tercih edilen ortak olarak seçilmesinden son derece memnunum. Bu karar, yeşil ve dijital çözümlerimizin Almanya’da bölgesel hareketlilik için bugünün ve yarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşıladığının kanıtıdır.”

“Sözleşmeyi verirken araçların performansı ve teknolojisi için çok yüksek standartlar belirledik. Yolcu konforu açısından, bölgesel demiryolu taşımacılığında Almanya’da henüz ulaşılmamış yeni standartlar belirliyoruz. Bu trenler yerel ulaşımda sprinterler. Baden-Württemberg Ulaştırma Bakanı Winfried Hermann, “Bu trenlerle daha fazla yolcu çekmek istiyoruz” dedi. “Alstom, sözde yaşam döngüsü modeli (LCC modeli) çerçevesinde trenlerin günlük olarak sorunsuz çalışma kabiliyetini sağlamalıdır. 200 km/s azami hıza sahip çok güçlü araçlara rağmen, aynı zamanda çok enerji verimli araçlar elde etmemize de özen gösterildi. Alstom, sözleşme süresince enerji tüketiminden de sorumlu olacaktır.”

“Araç tasarımında yolcu konforuna özel önem verdik. Yatar koltuklar, iyi tasarlanmış oturma alanları, hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için alanların yanı sıra yenilikçi bir aydınlatma konsepti ve güçlü Wi-Fi olacak,” diye ekliyor Landesanstalt Schienenfahrzeuge Baden-Württemberg Genel Müdürü Volker M. Heepen.

Dört vagonlu trenler, toplam 380 koltuk için iki adet çift katlı kontrol vagonu ve iki adet tek katlı orta vagondan oluşmaktadır. 106 metre uzunluğa sahiptirler ve çoklu çekişte çalışabilirler. Trenler, SFBW gereksinimlerine göre inşa ediliyor ve bölgedeki modern ulaşıma katkıda bulunuyor. Klima, ücretsiz Wi-Fi, cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar için çok sayıda şarj seçeneği ve okuma lambaları keyifli bir seyahat deneyimine katkıda bulunuyor.

Ayrıca dinlenme alanları, konferans ve aile bölmeleri yüksek düzeyde konfor sunarken, çok amaçlı bölmeler büyük bagaj, bebek arabası ve bisikletler için alan sunar. Geniş tek kanatlı kapılar ve optimize edilmiş açılma ve kapanma süreleri, hızlı giriş ve çıkış sağlar. Hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular ise diğer yolcularla aynı konforla seyahat etme lüksünün tadını çıkarabilirler. Örneğin araçların kapı eşikleri, rayların üstünden 760 mm yukarıda olan standart platformdan basamaksız erişim sağlar ve farklı platform yüksekliklerine sahip istasyonlar için, tekerlekli sandalyeli yolcular için kabinde özel asansörler bulunur.

Almanya’nın ilk sayısallaştırılmış demiryolu düğümü olan “Digital Node Stuttgart” (DKS) olarak bilinen deniz feneri projesi kapsamında trenler ayrıca modern sinyalizasyon ve otomasyon teknolojisi ile donatılıyor. DKS’nin ilk iki bölümü ile aynı anda 2025 yılında faaliyete geçecekler. Araçların müteakip olarak Avrupa Ekonomik Alanında sınır ötesi trafik için Avrupa standardının gelecekteki evrimi olan TSI CCS 2022’ye yükseltilmesi, 2027 ortasına kadar uygulanacaktır. Bu, DKS’nin üç bölümünün de kullanılmasına izin verecektir.

Alstom, halihazırda mevcut SFBW Talent 3 ve Flirt 3 araç filoları için güçlendirme sözleşmesine hak kazandı. Yeni Coradia Stream Yüksek Kapasiteli trenler ayrıca Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ETCS) seviye 2 ve 3’ün yanı sıra Otomasyon Derecesinde (GoA) 2 Otomatik Tren İşletmesi (ATO) için araç cihazları ile donatılacak. Almanya’da ilk kez yeni inşa edilen araçlar bir Tren Bütünlüğü İzleme Sistemi (TIMS) ve ETCS Seviye 3 ve kısmi aşamalarda Geleceğin Demiryolu Mobil İletişim Sistemi (FRMCS) ile donatılacak. Bu, dijital olarak tahmine dayalı sinyalizasyon ve sürüş komutları aracılığıyla daha sıkı, daha yoğun ve daha fazla enerji tasarruflu sürüşe olanak tanır. Özellikle yoğun olarak kullanılan hatlarda bölgesel taşımacılığın verimliliğini ve güvenilirliğini artırır. Genel olarak daha sorunsuz bir demiryolu hizmeti ile yolcular daha sık ve güvenli bağlantılar bekleyebilirler. Bu sayede Alstom, sürdürülebilirliği, kapasiteyi ve konforu Coradia Stream Yüksek Kapasite ile birleştirerek bölgesel taşımacılığın uzun vadede daha yeşil, daha akıllı ve daha konforlu hale gelmesine katkıda bulunuyor.

 

Coradia Stream, operatörlerin en iyi konfigürasyonu seçmelerine olanak tanıyan modüler bir tasarım sunan, 200 km/sa’e kadar maksimum hıza sahip, son teknoloji ürünü, alçak tabanlı, yüksek performanslı bir elektrikli çoklu ünitedir (EMU) ve içAvrupa pazarı için geliştirilen Coradia Stream, tüm ana Avrupa güç kaynağı sistemlerinde çalışabilir. Toplamda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Almanya, Danimarka ve İspanya’da Coradia Stream tren ailesini temel alan 730’dan fazla tren sipariş edilerek, kanıtlanmış bir ürün elde edildi. Tren ailesi, elektrikli olmayan hatlar için akü veya hidrojen gibi emisyonsuz çekiş çözümleri de sunuyor.